Uzman Öğretmenlik Süresi Düşüyor, Başöğretmenlikte Süre Şartı Kalkıyor!

Uzman Öğretmenlik Süresi Düşüyor, Başöğretmenlikte Süre Şartı Kalkıyor!
Yayınlama: 03.02.2024
Düzenleme: 05.02.2024 21:38
3.265
A+
A-

Bakan Yusuf Tekin öğretmenler odası buluşmalarında yeni uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süreleri hakkında bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı uzman ve başöğretmenlik şartlarında değişiklik yapılacağının bilgisini verdi. Peki Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olabilme şartlarını barındıran Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK ile ilgili önemli değişiklikler neler?

Sınav şartı ortadan kalkması planlanıyor!

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı hükümlerini anayasa Mahkemesi AYM tarafından iptal edilmesi ile birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçerek, Yeni meslek kanunu ile ilgili hazırlıklarının başladığı bilgisi verildi.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini düzenleyen, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) konuyla ilgili açıklama yaparak, uzman öğretmen ve başöğretmen olabilme şartlarında önemli değişiklikler yapılacağını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan hazırlıklar sonrasında mevcut kanuna bazı maddeleri değişecek ve yeni maddeler ekleneceği bilgisi verilerken, söz konusu değişiklikler kapsamında, en önemli değişiklik sınav şartının kaldırılması olacağı bildirildi. Sınav şartı ortadan kalkması ile birlikte, uzman ve başöğretmenlik şartlarını taşıyan öğretmenler sınavsız bir şekilde yeni kariyerlerine adım atabilecek.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartlarında yapılması planlanan bir diğer değişiklik ise görev süresi şartı olacağı açıklanırken, süre şartının devam etmesi fakat sürenin düşürülmesi yönünde plan yapıldığı açıklandı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalara göre uzman öğretmenlik için 7 yıl, baş öğretmenlik için 14 yıl gibi bir süre şartının getirilmesi beklendiği bilgisi yer alıyor.

Yeni düzenlemede yer alacak diğer maddeler neler?

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, son yapmış olduğu açıklamasında, başöğretmenlikte aranan 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapma süresi şartının kaldırılacağını dile getirerek konu ile ilgili şu bilgileri aktardı;

Bakan Tekin, 20 yılını dolduran öğretmenlere direkt olarak başöğretmen olma fırsatı tanınacağı yönünde açıklama yaparak, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için geçerli olan süreye, ücretli öğretmenlikte geçirilen sürelerde dahil edileceğini açıkladı.

Öğretmenlerin özlük hakları, öğretmene şiddet konusu, ödül, ceza sistemleri, yöneticilik gibi maddenin yer aldığı geniş kapsamlı yeni kanun teklifinin Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) tarafından hazırlanması bekleniyor.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Betül dedi ki:

    Neden 5 yıl dediniz öyleyse.