“Zenginleştirilmiş Ders Kitapları” Eba İçin Hazırlanıyor

“Zenginleştirilmiş Ders Kitapları” Eba İçin Hazırlanıyor
Yayınlama: 13.02.2024
Düzenleme: 13.02.2024 14:55
41
A+
A-

Dijital teknolojinin kitaplara kattığı bir yenilik olan zenginleştirilmiş kitap, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü tarafından, tüm dersleri kapsayacak şekilde hayata geçiriliyor. Mevcut ders kitaplarının EBA ile uyumlu etkileşimli tahtalarda ve kişisel cihazlarda kullanılabilir, kolay üretilen ve güncellenebilir olarak öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulması için çalışmalar devam ediyor. 

Ders kitaplarına dinamizm ve etkileşim katacak olan bu çalışma, öğretmen ve öğrencileri bir adım öteye taşıyarak öğrenmeyi daha etkili ve eğlenceli hâle getirmeyi hedefliyor.

Zenginleştirilmiş kitaplar, metin ötesinde okuyucuya bir dizi interaktif özellik sunarak onların kitap kullanım alışkanlıklarını değiştirmeye aday. Sesli anlatım, video içerikler, interaktif grafikler ve bağlantılar gibi ögeler, kitap sayfalarını canlandırarak öğrenci ve öğretmenlere yenilikçi bir deneyim sunuyor.

YEĞİTEK, EBA içerikleriyle kolaylıkla bütünleştirilebilir zenginleştirme çalışmaları için özel bir editör tasarlıyor. Öncelikli olarak 1 ve 8. sınıflarda okutulan zorunlu derslere ait 45 adet ders kitabının zenginleştirilmesi hedefleniyor. Kitaplara yönelik öğrenci ve öğretmen görüşleri alınarak yeni kitapların zenginleştirilmesi planlanıyor.

Ders kitaplarının sınıf içi ve dışında, dijital eğitsel içerikler ile bütünleşmiş şekilde, kolay kullanılabilir olarak sunulması için başlatılan bu çalışma, ders kitaplarının kullanım deneyimini herkes için zenginleştirecek.  

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.