Ücretli Öğretmenlik Meslek Olarak Görülmemelidir!

Ücretli Öğretmenlik meslek olarak görülmemelidir. Kadrolu öğretmen açığında geçici süreliğine Eğitim Fakültesi mezunu veya pedagojik formasyonu olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Ücretli Öğretmenlik Meslek Olarak Görülmemelidir!
Yayınlama: 09.03.2024
Düzenleme: 09.03.2024 18:07
77
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ders başı ücret alarak eğitimci olan kişilere ücretli öğretmen deniliyor. Ücretli öğretmenler her dönem için sözleşme imzalayarak görev yapmaktadırlar. Ücretli öğretmelerin maaşları ve hakları sık sık gündeme gelmektedir. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin zaman içinde ücretli öğretmen sayısının minimize edileceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Ücretli öğretmen çalıştırılmasının farklı amaçları bulunsa da daha kaliteli, istikrarlı bir eğitim için “Ücretli Öğretmenlik meslek olarak görülmemelidir.”

Ülkemizde asgari ücretin altında işçi çalıştırılması kanunen yasaklanmıştır. Buna rağmen ücretli öğretmen maaşı, ders sayısına göre değişse de yine de asgari ücretin altındadır. Sigortaları da yarım yatırılmaktadır. Maaş ve hakları açısından oldukça dezavantajlıdır.

Beklenti MEB’de ücretli öğretmenliğin kaldırılarak öğretmen atamasının yüksek bir sayıda yapılmasıdır. Ücretli öğretmenlik bir meslek olarak görülmemelidir. Kadrolu öğretmen açığında geçici süreliğine Eğitim Fakültesi mezunu veya pedagojik formasyonu olan kişiler tarafından kendi branşlarında boşluğu doldurmak amacıyla yapılmalıdır.

Kaynak: Mebpersonel

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.