Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Azalacak, Yağışlar Artacak

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Azalacak, Yağışlar Artacak
Yayınlama: 03.03.2024
Düzenleme: 03.03.2024 22:35
53
A+
A-

Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının azalacağı ve yağışlı hava koşullarının etkili olacağı belirtilen Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporuna göre, çarşamba gününden itibaren batı kesimlerden başlayarak mevsim normallerinin altında seyredecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Türkiye genelinde hava durumunda önemli değişikliklerin yaşanacağını duyurdu. MGM’nin yayımladığı haftalık hava tahmini raporuna göre, geçtiğimiz günlerde sıcak havaların etkisi altında kalan Türkiye, çarşamba gününden itibaren batı kesimlerden başlayarak hava sıcaklıklarının azalacağı bir döneme girecek. Bu azalma sonucunda hava sıcaklıklarının genellikle mevsim normalleri civarında ve bazı yerlerde altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rapora göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde parçalı, yer yer çok bulutlu hava öngörülüyor. Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yağmur ve sağanak yağışlar bekleniyor. Bununla birlikte, Doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülmesi öngörülüyor.

Özellikle Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunması nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı ancak yurt genelinde hala mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneyden esmesi beklenirken, Trakya ile yurdun güneydoğu kesimlerinde ise kuzeyden hafif esmesi öngörülüyor.

MGM’nin uyarısına göre, özellikle kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesine karşı vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.