Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları Videosu Yayımlandı

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları Videosu Yayımlandı
Yayınlama: 08.01.2024
6
A+
A-

9 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’nde ilkokullarda süreç odaklı değerlendirme yaklaşımı kapsamında öğrencinin öğrenmesini artıran ölçme araçları kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Bu doğrultuda öğrenme ve öğretme sürecini düzenlemeye yönelik öğretmen ve öğrenciye dönüt veren bir ders işleme süreci hedeflenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin Türkçe dersi dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin öğretimi ve değerlendirilmesine yönelik mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve etkinlik temelli uygulama örnekleriyle biçimlendirici değerlendirme konusunda öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla “İlkokul Türkçe Dersi Biçimlendirici Değerlendirme” videosu hazırlanmıştır.

Yönetmelik’te ayrıca Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinde öğrencilerin dört dil becerisini ölçmeye yönelik yazılı ve uygulamalı sınavların yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Ortaokul ve lise kademelerinde söz konusu derslerin sınavlarının yapılmasında öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla “Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları” videosu hazırlanmıştır.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu videolar Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA)’nda yayımlanmıştır. Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları Videosu Yayımlandı

“İlkokul Türkçe Dersi Biçimlendirici Değerlendirme” videosuna ulaşmak için tıklayınız.

“Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil Derslerinin Uygulamalı Sınavları” videosuna ulaşmak için tıklayınız.

Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.