Türkçe, Edebiyat, Yabancı Dil dersi öğretmenlerini yakından ilgilendiriyor! Bu derslerin sınavlarında değişiklikler olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sene itibarıyla başlatmış olduğu ortak yazılı sınav uygulamalarında Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Yabancı Dil derslerinden yapılacak sınavlarda değişiklikler yaşandı.

Türkçe, Edebiyat, Yabancı Dil dersi öğretmenlerini yakından ilgilendiriyor! Bu derslerin sınavlarında değişiklikler olacak!
Yayınlama: 05.04.2024
Düzenleme: 05.04.2024 18:08
600
A+
A-

26-27 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen ortak sınavların sona ermesiyle öğretmenler not girişlerine sisteme yüklemeye başladı. Bu süreçte Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Yabancı Dil derslerinde yaşanan değişiklikler öğretmenleri ve öğrencileri meraklandırdı.

Yenilenen sınav sisteminde Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Yabancı Dil derslerine ait yapılacak olan sınavlar iki aşamada gerçekleştirilecek. Sınavların ilk aşamasında öğrencilerin bu dersler üzerine olan bilgi ve becerisini yazılı bir biçimde kağıda aktarılması beklenecek. Sınavın ikinci aşamasında ise bu derslerde uygulamalı bir sürece geçilecek. Her öğrenci için özel olarak ayrılan zaman içerisinde bu derslerin branş öğretmeni, öğrencinin dinleme ve konuşma becerisini ölçecek şekilde bir uygulama sınavı gerçekleştirecek.

Bu derslerde puanlama sistemi nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Yabancı Dil derslerinin ölçme ve değerlendirme süreçlerinde yapmış olduğu değişiklikler öğretmen ve öğrencileri merakta bırakıyor. Yenilenen bu değerlendirme sisteminde belirtilen derslerin sınavlarında puanlama aşamasında bazı değişiklikler olacak. Bu değerlendirme şekli yazılı sınav ve uygulamalı sınav olarak iki farklı biçimde değerlendirilecek. Yapılan bu sistemde dinleme ve konuşma becerilerini ölçecek şekilde iki ayrı puanlama sistemi olacak.

Hem dinleme hem konuşma becerileri ölçülecek!

Eğitim sistemine getirilen yeniliklerden bir tanesi de Türkçe ve Yabancı Dil derslerinin sınav sistemindeki değişiklikler oluyor. Bu derslerin sınav puanları belirlenirken öncelikle %50’lik dilimi yazılı sınav sonucu belirleyecek. Bunun yanı sıra geriye kalan %50’lik dilimde ise dinleme ve konuşma sınavı olacak şekilde hesaplama yapılacak. Türk Dili ve Edebiyatı dersinin sınav puanı hesaplanırken de yazılı sınav %70 oranında etkileyecek. Yazılı sınavın ardından yapılacak olan dinleme sınavı %15, konuşma sınavı %15 olacak şekilde geriye kalan %30’luk dilim hesaplanmış olacak.

Kaynak: mebpersonel.org

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.