Talip Geylan: ”Veli Randevu Sistemi Öğretmenlerin Üzerinde Dayatma, Baskı Hatta Mobbing Aracı Haline Gelmesin”

Talip Geylan: ”Veli Randevu Sistemi Öğretmenlerin Üzerinde Dayatma, Baskı Hatta Mobbing Aracı Haline Gelmesin”
Yayınlama: 29.03.2024
Düzenleme: 29.03.2024 17:26
159
A+
A-

MEB’in veli randevu sistemini hayata geçirmesi ile ilgili Bengü Türk Tv’de değerlendirmelerde bulunan TES Genel Başkanı Talip Geylan, sistemin öğretmenlerin inisiyatifinde yürütülmesi ve öğretmen üzerine mobbing aracı haline getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Veli randevu sistemi öğretmenlerin eğitim-öğretim faaliyetlerini aksatmasın, öğretmenlerin üzerinde dayatma, baskı hatta mobbing aracı haline gelmesin!

Geylan açıklamasında şunları kaydetti: “Bilindiği gibi veli-okul-öğretmen ilişkilerinde keşmekeş olabiliyor. MEB tarafından bu kargaşaya nizam vermek için bu uygulama hayata geçirildi ama birtakım sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Öncelikle veli randevu sistemi pilot uygulamayla hayata geçirilip, uygulamanın eksikleri görülmeliydi. Bu ne yazık ki yapılmadı. Öte yandan bu uygulamayla ilgili en önemli talebimiz sistemin kesinlikle öğretmenin inisiyatifinde yürütülmesidir. Aksi taktirde öğretmenlerin eğitim-öğretim faaliyetlerini aksatır, öğretmenlerin üzerinde dayatma, baskı hatta mobbing aracı haline gelir. Tabi konunun bir de veli boyutu var. Alışkanlıklar kolay değiştirilmez. Velilerimiz istedikleri zaman randevu alamazlarsa, bunu öğretmene ve idareye yansıtırlar. Öğrenci mevcutları az olduğu için özel okullarda döngü daha hızlı olabilir ama devlet okullarımızda 30-40 kişilik olan sınıflarımız var. Veliler öğretmenlerle yılda kaç kez görüşme imkanı bulacak? Şunu da belirtelim ki öğretmenlik mesaisi olmayan bir meslektir. Öğretmen günde sadece 5-6 derse girmez. Öğretmenlerimiz ders öncesi hazırlık yapar, öğrenci-veli görüşmesinde bulunur, yazılı sorusu hazırlar, yazılıları okur. Dolayısıyla işini evine taşıyan tek meslek grubu öğretmenliktir diyebiliriz. Bu noktada sistemin öğretmenlerin çalışma huzurunu bozacak bir zemine kaymasına engel olunmalıdır. Randevuların sadece öğretmenlerin inisiyatifinde yürütülmesi gerekmektedir.”

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.