ÖSYM’den Sınav Ücretleriyle İlgili Açıklama

ÖSYM’den Sınav Ücretleriyle İlgili Açıklama
Yayınlama: 10.01.2024
26
A+
A-

ÖSYM Başkanlığı yapmış olduğu duyuru ile birlikte sınav başvuru ücretleri ile ilgili açıklamalar yaptı.

Başkanlık sınav başvuru ücretlerinin kurum adına kar ettirecek bir seviyede bulunmadığını dile getirdi.

Bakan açıkladı
Bakanı Yusuf Tekin bazı milletvekillerinin ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ilişkin ücret bedeli ile ilgili yazılı olarak soru önergelerini cevapladı. Tekin ÖSYM’nin konuyla ilişkili yanıtını paylaştı.

ÖSYM’nin sorusu cevaplandı
Bazı milletvekillerinin ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ilişkin olan hizmet bedelleri ile ilgili soru yönergeleri tek tek açıklandı. Konuyu açıklık getiren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin soruları yanıtladı. Tekin, ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ilişkin soruların hazırlanması, sınav evraklarının basılması, sınav ekranlarının sınav merkezlerine ulaşılması, sınavın güvenlik organizasyonları adına yapılan tüm harcamalar, soruların hazırlanma ve bununla birlikte denetlenme süreçleri için görev alan eğitmenler adına yapılan ödemeler, sınav için görevli olan Milli Eğitim Bakanlığı personeline yapılacak ödemeler, güvenlik görevlileri için yapılan ödemeler, bilişim altyapı sistemi ile ilgili yatırım harcamaları ve cari giderler adına adaylardan tahsil edilmiş olan başvuru ücretlerinin karşılandığı bilgisini paylaştı.

ÖSYM’nin Yurtiçi ve yurtdışı için yılda yaklaşık olarak 50 üstü sınav yapılmış olduğu aktarıldı. Bu sınavların ise ÖSYM’nin kendi personeli dışında diğer kamu görevlileri ve emniyet teşkilatı personelinin de aralarında bulunmuş olduğu yaklaşık 2 milyon görevli ile gerçekleşmiş olduğu belirtildi.

Kar amaçlı bir yaklaşım bulunmuyor
Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavı aday sayısı, başvuru süreci, sınavın gerçekleştirilmesi ve de sonuçların duyurulması hizmetlerinin cari giderler açısından bir maliyeti olduğu belirtildi. Bu iki sınavın başvuru işlemlerinin ilk altı ay içerisinde tamamlanmış olduğundan başkanlığın yıl boyu elde ettiği gelirin büyük bir kısmının ilk altı ayda gerçekleştirilmesi ile sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi ve diğer hak ediş harcamaları ile birlikte yılın ikinci altı ayı üzerinde bu ödemelerin gerçekleştirildiği vurgulandı. Yıl başında değerlendirme yapıldığında ise gelir ve giderler arasında oluşan fark kurumun kar amaçlı bir yaklaşım yapmadığını gösterdi.

Adaylardan alınan sınav ücretlerinin başkanlık bütçesi adına giderleri oluşturulduğu paylaşıldı.

Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.