ÖSYM’de Yapay Zeka Dönemi Başladı. Sınav Sorularını Yapay Zeka Hazırlayacak

ÖSYM’de Yapay Zeka Dönemi Başladı. Sınav Sorularını Yapay Zeka Hazırlayacak
Yayınlama: 31.01.2024
99
A+
A-

ÖSYM başkanı olarak bilinen profesör doktor Bayram Ali Ersoy yapay zeka çalışmaları için harekete geçildiğini paylaştı. Ali Ersoy çalışmaların değilsin avradını başlatılacağını dile getirdi.

Dil sınavları için yapay zeka modeline geçilecek. Yapay zeka modeli için ÖSYM yeni bir adım attı. Dil sınavlarının sorularını yapay zeka hazırlayacak. İşte o konuyla ilgili tüm detaylar…

Yapay zekada yeni dönem

Devlet kurumlarının birileriyle birlikte beraber yapay zeka kullanımı üzerine geçme konusunda hazırlık yürütmüş olduğu dile getirildi. Bakan Ersoy devletin vizyonu çerçevesi içerisinde yapay zekanın sınav sorularını hazırlanmasında aktif bir şekilde rol alacağını dile getirdi. Bu kapsam içerisinde yürütülen çalışmaları paylaşan Ersoy, ilgili daire başkanlarının ve Türkiye’deki ölçme ve değerlendirme alanındaki önemli eğitimcilerin yer aldığı Ölçme ve Değerlendirme Danışma Kurulu’nun yapay zeka alanı üzerindeki çalışmalarına başlamış olduğunu bildirdi.

Bakan Ersoy açıkladı

Ersoy yapay zeka ile ilgili açıklamalar paylaştı. ÖSYM’nin bilgi güvenlik ekibinin üniversite ile birlikte toplantı gerçekleştirmiş olduğunu ve bu benzer toplantıların devam edeceği paylaşıldı. ÖSYM’den özellikle dil alanındaki sınavlar için yapay zeka kullanımına yönelik olarak çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

ÖSYM’nin dil alanı içerisinde yeni sınavların yapılmaya hazırlandığını, yapay zeka çalışmalarının özellikle de sınavlarından sonra başlatılacağını dile getirildi. Öncelikli olarak bu sınavların değerlendirilmesi için yapay zeka kullanımını söz konusu olacağı ve bu alanda doğal dil işleme, makine öğrenimi ve benzeri ÖSYM’ye ait olan yapay zeka teknolojilerinin dil sınavları üzerinde kullanılmasının hedeflendiği paylaşıldı. Ar-Ge birimlerinin sınavlarının sonrasında yapay zekanın tüm sınavlarına adapte olabileceği paylaşıldı.

İnsan faktörü her zaman etkili olacak

Bayram Ali Ersoy yapmış olduğu açıklamalarda yapay zekanın insan faktörü ile birlikte çalışacağını ve insan faktörünün her zaman ön planda tutunacağını paylaştı. Yapay zeka sınav değerlendirmesinin yanında sınav sorularının oluşturulması aşamasında da kullanılacak. Yapay zeka soru üretecek olup uzmanlar ve davet edilen hocalar bu soruların özgünlük, benzerlik ve de orijinalliğini test edecek. İnsan ve yapay zeka ile birlikte ortak bir süreç içerisinde olunacak.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.