Okul Yöneticileri, Şube Müdürleri ve Öğretmenlik Meslek Kanunu vb. Birçok Konuda Çarpıcı Açıklamalar

Okul Yöneticileri, Şube Müdürleri ve Öğretmenlik Meslek Kanunu vb. Birçok Konuda Çarpıcı Açıklamalar
Yayınlama: 18.02.2024
1.194
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bülent ÇİFTCİ ve Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Emir Hasan ARSLANTAŞ bugün Kayseri’deydi. Yapılan toplantılarda editör arkadaşlarımız da yer aldı.

Arkadaşlarımız yapılan görüşmelerle ilgili son bilgileri yine bizlere aktarıp haberleştirdiler.

İşte Öğretmenlerimizi Yakından İlgilendiren Toplantının Bilgileri:

1) Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yayımlanmak üzere Resmi Gazeteye gönderildi. Bu seneki atama takviminde yeni yönetmelik uygulanacak.

2) Ek-1 ve Ek-2 sadeleştirildi.

3) Bir okula özgü olan ve sadece o okulun yöneticilerinin puan alacağı kriterler değerlendirme kıstaslarından çıkarıldı. Ulusal ve uluslararası yarışmalar gibi.

4) İller arası tayin olan yöneticiler gittikleri illerde tekrar yönetici olarak başvuruda bulunabilecekler. Anlaşılan o ki yöneticiler iller arası yönetici olarak değişiklik yapamayacak fakat il dışından yeni bir ile gelen yönetici yeni geldiği ilde yeniden atama kapsamında başvuru yapabilecek.

5) Proje Okulları için adil bir atama yönetmeliği çıkacak.

6) 4+4 devam edecek. Bunun yorumlamasını ise şöyle yapmaktayız. 4+4 rotasyonunun çok kısa bir süre olduğu hatta zulüme dönüştüğü, değil MEB’de hiçbir bakanlıkta bu kadar kısa bir yer değişikliği süresinin bulunmadığı ve bu uygulamanın yanlışlığı tüm kesimlerce kabul edilmekte fakat bu uygulama KHK ile yapıldığı için kanuni değişiklik gerektirmektedir. Bu yüzden 4 yılını dolduran yöneticilerin kendi okullarında kalmak istemeleri durumunda ek puan verilerek kalmasının sağlanacağını düşünüyoruz ki üstüne basarak bu düşüncenin duyum değil bize ait olduğunu belirtmek isteriz.

7) Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü yoğun bir şekilde ÖMK hazırlıkları yapıyor.

8) Eğitimciye uygulanan şiddete son verilmesi için aynen sağlıkçılara uygulandığı gibi direkt tutuklama için kanun değişikliği hazırlanıyor. Bu ceza ertelenemeyecek ve hafifletilemeyecek. Bu konuda MEB’in çok kararlı olduğu belirtildi. Bu durumu çok kez dile getirmiş hatta Eğitimci Yazarlar Derneği bu konuda TCK değişikliği tasarısını kamuoyuna sunmuştu.

9) Proje okullarıyla ilgili yeni bir yönetmelik çıkacak. Bu okullara yönetici ve öğretmen atama sistemi değişecek. Proje okulları öğretmenliği için sınav yapılmayacak ancak sıra puan sistemi devreye sokulacak. Proje okulları kriterleri karşılamadığı takdirde sürekli proje okulu olarak kalmayacak.

10) Okul yöneticilerine maalesef maddi iyileştirme görünmüyor.

11) Öğretmen rotasyonuna sıcak bakılıyor ve seneye uygulanabileceği düşünülüyor. Bu durum sadece düşünce aşamasında…

12) Öğretmen kökenli Şube Müdürleri için uzman ve başöğretmen ünvanları ÖMK’ya eklenecek. Eğitim öğretim sınıfından genel idare hizmetleri sınıfına geçen şube müdürleri, şeklinde ibare olması düşünülüyor.

13) ÖMK’nın TBMM’de değişikliğe uğrayıp uğramayacağı ise bilinmiyor.

Kaynak: memurdavalari.com

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.