ÖBA’da Dijital Beceri Eğitimleri Devam Ediyor

ÖBA’da Dijital Beceri Eğitimleri Devam Ediyor
Yayınlama: 25.01.2024
75
A+
A-

ÖBA’da Dijital Beceri Eğitimleri Devam Ediyor Öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirmek için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan çevrim içi eğitimler, ÖBA platformundan Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görev yapan tüm yönetici ve öğretmenlerin hizmetine sunuluyor.

ÖBA’da Dijital Beceri Eğitimleri Devam Ediyor

Öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirmek için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan çevrim içi eğitimler, ÖBA platformundan Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görev yapan tüm yönetici ve öğretmenlerin hizmetine sunuluyor.

Öğretmenleri eğitimde güncel teknoloji başlıklarında desteklemek amacıyla yapay zekâ, kodlama, yenilikçi uygulamalar, dijital öğretim süreçleri, düşünme becerileri, dijital okuryazarlık ve teknolojinin etkin kullanımı alanlarında içerikler, ÖBA platformundan hizmete sunuluyor. Saha araştırmalarıyla tespit edilerek öğretmen ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan içerikler, çevrim içi mesleki gelişim fırsatları olarak ÖBA’da yer alıyor. Dijital yeterliklerle desteklenen mesleki gelişim fırsatları ile öğretmenlerimizin günümüz teknolojik gelişmelerinden kaynaklı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

İçerik geliştirme sürecinde, öğretmenlerimizi daha iyi anlayabilmek adına Bakanlığımızın uzman kadrosunun yanı sıra sahadan öğretmenler de yer alıyor. Bu içeriklerle öğretmenlerimizin ders anlatımı kolaylaşacak, ders verimliliklerinin arttırılması sağlanacak. Tüm öğretmenlerimizin ÖBA üzerinden sürekli erişilebilir durumda hizmetine sunulan eğitimler şunlar:

Yapay zekâ kapsamındaki eğitimler: Yapay Zekâ Uygulamaları, Arduino ile Yapay Zekâ Uygulamaları, Python ile Yapay Zekâya Giriş, Veri Biliminin Temelleri, Okullar İçin Yapay Zekâ, mBlock ile Yapay Zekâ Uygulamaları, Python ile Makine Öğrenmesi, Python ile Derin Öğrenmeye Giriş kursları.

Kodlama kapsamındaki eğitimler: Kodlama Eğitiminde Temel Yaklaşımlar, Arduino Eğitimi, Arduino ile Yapay Zekâ Uygulamaları, mBlock Eğitimi, Projelerle Python Programlama, HTML ve CSS ile Web Tasarımı Eğitimi, JavaScript Temelleri, Raspberry Pi Uygulamaları ve Projelerle Raspberry Pi.

Yenilikçi uygulamalar kapsamındaki eğitimler: Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik Uygulamalarına Giriş, Dinamik Matematik Yazılımı (Geogebra), STEM Farklı Yaklaşımlar, STEM Uygulamaları Eğitimi ve SimuLearn Platformu Eğitimi.

Dijital öğretim süreçleri kapsamındaki eğitimler: Dijital Öğretim Süreçlerinin Tasarımı ve Yönetimi,  Zbrush ile 3D Organik Modelleme, Blender ile 3 Boyutlu Modelleme Eğitimi, Eğitimde Eğitsel Video Kullanımı, Etkileşimli Senaryo Tasarımı Eğitimi, Ters Yüz Öğrenme Modeli Eğitimi, Hibrit Öğrenme Modeli Eğitimi, Eğitimde Dijital Oyun Kullanımı Eğitimi, İnterneti Anlamak Eğitimi ve Yetişkin Eğitimi ve Beden Dili kursları.

Düşünme becerileri kapsamındaki eğitimler: Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Eğitimi, Tasarım Odaklı Düşünme Becerisi Eğitimi ve Algoritmik Düşünme Eğitimi kursları.

Dijital okuryazarlık kapsamındaki eğitimler: Eğitim Öğretim Materyallerinde Telif Hakkı ve Dijital Vatandaşlık.

Teknolojinin Etkin Kullanımı kapsamında ise BT’nin ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı, Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu, Alan Bazlı Öğretim Süreci Tasarımı Eğitimi, Pardus ETAP Eğitimi, Pardus Masaüstü Eğitimi, Liderahenk Merkezi Yönetim Sistemi Eğitimi kursları.

Bakanlığımız öğretmen ve idarecilerine yönelik 43 adet kurs, ÖBA üzerinde eğitime açıldı. Bu kurslara 01 Ocak- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında 580.316 katılımcı ulaştı.

Öğretmenler, ÖBA’daki eğitimlerini tamamladıklarında e-sertifikalarını MEBBİS Hizmet İçi Eğitim Modülü’nden alabilecek.

Öğretmenlerimiz, dijital becerilerini geliştirmeye yönelik tüm eğitimleri Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü web sayfasından ( http://meb.ai/YNbTUP ) takip edip eğitimlere https://www.oba.gov.tr/ adresi üzerinden  katılabilir.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.