Memurlara 150 Bin Lira Evlilik Tazminatı Talebi

Liyakat-Sen Genel Merkezi memurlara evlilik tazminatı için talep dilekçesi verdiklerini duyurdu.

Memurlara 150 Bin Lira Evlilik Tazminatı Talebi
Yayınlama: 29.02.2024
Düzenleme: 29.02.2024 20:33
82
A+
A-

Liyakat-Sen Genel Merkezi tarafından memurlara evlilik tazminatı verilmesi gerektiği dilekçeye eklendi.

Yapılan açıklama şöyle:

2021 yılından bu güne yoğunlaşan ekonomik sıkıntılar sebebiyle her geçen gün artan evlilik maliyeti evlenmek isteyen genç Kamu Görevlilerinin önüne engel çıkarmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2024 yılında ortalama bir düğün masrafı 1 Milyon Lirayı Geçti! TÜİK ilk evlenme yaşının yükseldiğini duyurdu ancak sebeplerini açıklamadı. 100 gram altın takılan bir düğünün ev eşyaları ile maliyetini çıkardığımızda en temel ihtiyaçlar için minimum fiyatlar şu şekildedir;

100 Gram Altın: 200 bin TL

Yemekli düğün 150 bin TL, yemeksiz 30 bin TL,

Mobilya 150 bin TL,

Beyaz eşya 74 bin TL,

Züccaciye 45 bin TL.

2024 Yılının ikinci ayı itibariyle bir memurun asgari evlenme maliyeti Toplam 500.000 TL tutmaktadır. Takı olarak takılacak altın miktarı 200 gram olması halinde bu rakam 700 bin Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Ortalama bir düğünün ise masrafı 1 Milyon Lirayı aşmıştır.

Devletin memura ödediği aylık, geçinmesine bile yetmemektedir. Yoksulluk sınırı altında maaş alan memura ek iş yasağı getirildiğinden adeta bir cendere içinde kıpırdayamamaktadır.

*Her 10 memurdan sekizi ‘Maddi yardımsız evlenemem’ diyor!

Kamu görevlisi sigortalıların hak sahibi eş ve kız çocuklarının evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylıklarının kesilmesi üzerine bir defaya mahsus yapılan evlenme ikramiyesi hariç olmak üzere ilk kez evlenecek kamu görevlilerinin evlenme ve düğün masraflarına destek olma amacıyla ‘Evlilik Tazminatı’ adında en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) yirmi katı kadar ödeme yapılması, yuva kurma aşamasındaki genç memurları bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Liyakat-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.