MEB Özel Okulda Ücretsiz Okumaya “4 Şart” Getirdi

MEB Özel Okulda Ücretsiz Okumaya “4 Şart” Getirdi
Yayınlama: 14.03.2024
Düzenleme: 14.03.2024 21:32
118
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan özel okullarda başlatılan ücretsiz kontenjanlara merkezi yerleştirme açıklaması sonrası farklı bir detay daha ortaya çıktı. Özel okulda ücretsiz okumak isteyenlerin 4 şartı karşılaması gerekecek

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde eşitlik ilkesi doğrultusunda özel okullara ücretsiz erişimi kolaylaştırabilmek için radikal bir adım attı. Önümüzdeki yıl itibariyle geçerli merkezi yerleştirme uygulaması resmen başladı.

Binlerce ücretsiz kontenjan açıklanacak takvim doğrultusunda öğrenci yerleştirmesi ücretsiz olarak yapılacak. Konu ile ilgili Bakanlık yaz döneminde dijital bir sistem oluşturulacağını ve sürecin bu sistem üzerinden yürütüleceğini de ekledi.

Hangi öğrenciler ücretsiz okuyabilir?

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 13. maddesinde yer alan “Tüm öğrencilerin %3’ü oranında ücretsiz okutulması gereken öğrenciler” başlığı altındaki şartnamede şu detay dikkat çekti:

“Şehit ve gazi çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklar”

Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Söz konusu yönetmeliğe bakıldığında özel okul kayıtlarının kolaylaştırılması amacıyla kanunda esneklik sağlandığı görülüyor. Özel okullardan ücretsiz olarak faydalanacak öğrenciler puanlama ile yerleşecek. Yerleşme hakkı kazanan öğrenci özel okullarla görüşerek sözleşmesini ücretsiz olarak imzalayıp kaydını tamamlayabilecek.

Öğrenciler Neye Göre Seçilecek?

Özel okullarda ücretsiz okuyacak öğrenciler için ailenin geliri, engellilik, okuyan kardeş gibi hususlar spor ve bilim alanlarında yapılan yarışmalarda elde edilen dereceler gibi kriterler dikkate alınarak belli bir puanlama uygulanacak. Eşitlik halinde yüksek puan olan öğrenci öncelikli olarak yerleştirilecek.

Kaynak: mebhocam.com.tr

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.