İmam Hatipliler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Zirvede!

TRT 1’de yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Proje Okulu, İstanbul Üsküdar İTO Marmara AİHL’den Hafız Muhammed Esed Can birinci, Ankara Şehit Ömer Halisdemir AİHL’den Hafız Süleyman Talha Cuhadar ise ikinci olarak hediyelerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

İmam Hatipliler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Zirvede!
Yayınlama: 08.04.2024
Düzenleme: 08.04.2024 20:01
19
A+
A-

TRT 1 ekranlarında 8’incisi yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın finali Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş da katıldı.

Yaptığı konuşmada, Necip Fazıl Kısakürek’in “Her güzel daha güzele yaver. Allah güzeldir, güzeli sever.” sözünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tıpkı Üstad’ın çok veciz bir şekilde dile getirdiği gibi en güzel biçimde yaratılan insana da sözlerin en güzelini hakkını vererek okumak yakışır. Zümer suresinde Rabbimiz şöyle buyurmuştur: ‘Allah, sözün en güzelini birbiriyle uyumlu ve tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rab’lerinden korkanların bu kitabın etkisinden tüyleri ürperir. Hem bedenleri hem de gönülleri Allah’ın zikrine ısınıp yumuşar.’ Kur’an, sözlerin en güzelini cem eden mukaddes bir kitap olarak Müslümanlar tarafından asırlardır okunarak, ezberlenerek, huşuyla dinlenerek, dillerde, kulaklarda, kalplerde, hanelerde muhafaza edildi, gök kubbemizde yankılandı. İnşallah kıyamete kadar da Kur’an, gönüllerin, kulakların ve ruhların şifası olmaya devam edecektir.” dedi.

Yardımlaşmayı, merhameti ve şefkati Kur’an-ı Kerim’den öğrendiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anne babaya layıkıyla hürmet etmeyi oradan öğrendik. Yetime, öksüze, ihtiyaç sahiplerine kucak açmayı oradan öğrendik. Cahiliye karanlığından kurtuluşun yolunu yine oradan öğrendik. Milletçe acze düştüğümüzde bu ilahı mesajın şifa veren nefesiyle yeniden ayağa kalktık. Zulme rıza göstermemeyi, yeise kapılmamayı, başı dik, hür, onurlu, ve güçlü bir millet olmayı biz işte böyle başardık. Alın teriyle helalinden kazanmayı, komşuyu, akrabayı gözetmeyi, hastalara ve yoksullara yardım etmeyi bize hep Kur’an ve sünnet öğretti. Sadece iyi bir kul değil aynı zamanda iyi bir Müslüman, çok iyi bir insan olmayı Kur’an-ı Kerim’den ve yürüyen Kur’an olan Hz. Peygamber Efendimiz’in  örnek hayatından öğrendik.” dedi.

Birincilik ödülüne layık görülen, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Proje Okulu İstanbul Üsküdar İTO Marmara AİHL öğrencisi Hafız Muhammed Esed Can, Kur’an’ı en etkileyici şekilde okuyarak jüriyi ve izleyicileri büyüledi. İkincilik ödülü ise Ankara Şehit Ömer Halisdemir AİHL (bünyede iHO)’de Hafız Süleyman Talha Cuhadar’ın oldu. İki genç yetenek, okudukları ayetleri tefsir ederek ve duygu yüklü bir şekilde sunarak dinleyicilerin takdirini kazandı.

Hafız Muhammed Esed Can, daha önce Genel Müdürlüğümüzce 2021 yılında düzenlenen Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması’nda birinci, Almanya’da düzenlenen Uluslararası Hafızlık Yarışması’nda da ikinci olmuştu. Çamlıca Camii’nde ramazan ayında mukabele okuyan Can, sesiyle herkesi mest etmeyi başardı. Ayrıca Hafız Muhammed Esed Can ve Hafız Süleyman Talha Cuhadar, Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Ramazan Ayı Genç Hafızlar Mukabele Programı’nda da yer alarak Kur’an-ı Kerim okudular.

Hafız Muhammed Esed Can ve Hafız Süleyman Talha Cuhadar, ortaokulda iken Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında hafızlıklarını ikmal ettiler. Hem okul derslerinde hem de hafızlık eğitiminde başarılı oldular. Şu an bir üst öğrenime akademik açıdan daha donanımlı hazırlanmak için disiplinli bir şekilde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) odaklandılar.

Yarışma sonucunda imam hatip okullarının, dinî eğitim ve öğretimdeki başarısına bir kez daha tanık olurken, öğrencilerimiz sadece dinî bilgi ve becerilerini değil, aynı zamanda etkili iletişim ve sunum yeteneklerini de gözler önüne serdi.

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerimizi, onları yetiştiren öğretmenlerini ve ailelerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Bu tür etkinliklerin gençler arasında dinî bilgi ve değerlerin daha da yaygınlaşmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.