İkinci Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları Antalya’da Devam Ediyor

İkinci Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları Antalya’da Devam Ediyor
Yayınlama: 25.03.2024
Düzenleme: 25.03.2024 15:33
19
A+
A-

İkinci Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları’nın ilk gününde yüzlerce Down Sendromlu sporcu yarıştı. 33 ülkenin katılımıyla gerçekleşen müsabakaları “Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu” organize ediyor.

Basketbol, futsal, yüzme, jimnastik, atletizm, tenis, masa tenisi ve judo branşlarında Down Sendromlu sporcuların bireysel veya takımca mücadele ettiği organizasyon 6 gün sürecek.

Müsabakaların ilk gününde ise 6 branşta rekabet vardı.

Down Sendromlu Basketbol milli takımımız Macaristan ile karşılaştı. Macaristan’ı 28-23 yenen milliler, İtalya ile eşleşti. 32-24 İtalya’nın kazandığı karşılaşmada ise oyuncularımız son ana kadar kıyasıya mücadele etti.

Basketbolun ardından futsal müsabakalarına geçildi. Futsal takımımız İtalya’yı 10-1’lik skorla mağlup etti. Futsal takımımız seyir zevki yüksek bir oyun sergilerken; tribünlerden de büyük destek gördü.

Milli sporcularımız, jimnastik alanında da gururlandırdı. Sümeyye URUK; jimnastik gençler grubunda ikinci olarak gümüş madalya almaya hak kazandı. Erkekler Mozaik’te yarışan Alper ÖZTÜRK ise birinci olarak altın madalya kazandı.

Yüzmede ise Milli Yüzücümüz Ada Zehra ANLATICI; 200 metre kurbağalamada ve 100 metre serbest stilde mücadele etti, iki alanda da gümüş madalyanın sahibi oldu. Erkeklerde ise Arda ÇINAROĞLU 100 metre serbest stilde gümüş madalya kazandı.

Judo müsabakalarında, Özel Sporcularımız; 6 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalya ile ülkemizi başarıyla temsil etti.

Ahmet Talha ERDEM 73 kilo, Musa ALAN 66 kilo, Ahmet ÜNAL 73 kilo, Doğukan COŞAR 81 kilo, Firuze Ferda Şevval DEVRİM 52 kilo ve Zeynep Sude BİLGİNER ise 78 kiloda altın madalya kazandı.

Sercan KARA 100 kilo, Sibel YILDIRIM 48 kilo, Gülseren BÜKREK 57 kilo, Bengi Aleyna YILDIZ 63 kilo ve Meryem KOCA 70 kiloda gümüş madalya kazandı.

İbrahim BUDAK 60 kilo ve Mehmet Can TOPAL 73 kiloda bronz madalya aldı.

Masa tenisinde ise başarı bireysel olarak değil takımca geldi. Milli sporcularımız takımlar kategorisinde saatler süren mücadele sonunda üçüncü oldu. Salihcan ÖZTANKAL, Melih IŞIK, Mehmet Yasin BAYRAKTAR, Taygun ARI ve Erman ÇETİNER’den oluşan Masa Tenisi Erkek Milli Takımımız bronz madalya kazandı.

İlk günden keyifli rekabetlerle seyir zevki yüksek karşılaşmalara sahne olan müsabakaların 26 Mart’a kadar heyecanını artırarak devam etmesi bekleniyor.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.