Eğitim Bir Sen’den Öğretmen Atama Mülakatlarının Kaldırılması Açıklaması

Eğitim Bir Sen’den Öğretmen Atama Mülakatlarının Kaldırılması Açıklaması
Yayınlama: 20.03.2024
Düzenleme: 20.03.2024 20:32
25
A+
A-

Eğitim Bir Sen, İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci mülakatsız öğretmen atamaları hakkında açıklama yaptı.

Sayın Şekerci şunları söyledi:

”Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı hariç hiçbir bakanlık, emekli olanlar haricinde yeni eleman alamayacak.” dedi. Elbette, devleti -sadece- bir işveren olarak tanımladığınızda bütçe dengesi, sıkı para politikası ve ihtiyaç denklemi içerisinde anlayabiliriz. Ancak, devlet, vatandaşın müktesebatı doğrultusunda ortaya koyduğu arzı da dikkate almak zorundadır.

Sayın bakanın bu projeksiyonu, devleti şirket gördüğümüzde anlaşılabilir bir yaklaşımdır. Ancak devlet bir şirket değildir. Arz ve talep arasındaki uçuruma biz neden olmadık. Ayrıca, 3600 Ek Gösterge ile emeklilik hayali kuranların heveslerini kursaklarında bırakan da biz değiliz. Elbette, hiçbirimiz, devletin sadece kamu çalışanlarının maaşlarını ödeyen bir duruma düşmesini de istemeyiz.

O halde, yapılacak bellidir:

Arz ile talep arasındaki makası başkaca tedbirler almak suretiyle vatandaş lehine planlanması gerekir. Milli Eğitim boyutuyla meseleye yaklaştığımızda, atama bekleyen on binlerce öğretmen adayının gözü kulağı, sağlık hizmetlerinde olduğu gibi ilave tedbirler almak suretiyle alım sayısının olabildiğince artırılmasıdır.

Çalışan ile emekli maaşları arasındaki makasın azaltılması ile arz ihtiyacını artırmak pekâlâ mümkündür. Devlet aklı elbette başkaca çözümler üretebilecek tecrübeye sahiptir. Siyasi iradenin alandaki gerçeğin farkında olduğunu ümit ediyoruz.

İnsan kaybettiği herşeyi kazanabilir. Fakat sadece kaybedilen güveni kazanmak zordur. Devletine itimat ederek YKS sınavı ile üniversiteye yerleşen, bilahare öğretmen yetiştiren fakültelerden mezun olan, KPSS sınavlarında başarı gösteren ve atanacağı günü bekleyen öğretmen adaylarına yazık değil mi?

Sayın Cumhurbaşkanı öğretmen alımlarında mülâkatın kaldırılacağını kamuoyu ile paylaştığı aşikâr iken bir verip bin küstürmek doğru mudur?

Atama bekleyen öğretmenlerin dayanacak takati kalmamıştır. Bir an önce beklentiyi karşılayacak sayıda kontenjanların ilan edilmesi ve mülakatın devre dışı bırakıldığı, KPSS’nin tek ölçüt olduğu bir yöntemle bir an evvel alım yapılmalıdır.

Mübarek iklimini soluduğumuz Ramazan ayının sonu gelmeden, atama bekleyen öğretmen adaylarının beklediği ikinci bayramı yaşatacak bir müjdedir.”

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.