Eğitim-Bir-Sen MEB’in ÇEDES Projesine Sahip Çıktı

Eğitim-Bir-Sen MEB’in ÇEDES Projesine Sahip Çıktı
Yayınlama: 02.03.2024
62
A+
A-

Eğitim Bir Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş, Çedes projesine sahip çıktı.

Sayın Ermiş şunları söyledi:

ÇEDES KARŞITLARINA ÇEDES

Projesi (Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum); MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği bir protokol çerçevesinde yürütülüyor. İlkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokulları projenin kapsama alanında.

Proje kapsamında okullarda Değerler Kulübü kuruluyor. Projenin yürütülmesinde; Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı yanında Diyanet İşleri Başkanlığı personeli de görev alıyor. Her üç kurum da devletin kurumu ve yasaların kendilerine verdiği yetkiyle, görev tanımlarına uygun olarak milletimize hizmet ediyorlar, bazen de iş birliğine giderek görevlerinin gereğini yapıyorlar.

Kurumların işbirliği yapması gayet doğaldır. Proje kapsamında öğrencilerimiz her üç kurumdan görevlilerle birlikte kitap okuma etkinlikleri yapıyorlar, değerlerimizi öğreniyorlar, okul ve sınıf etkinlikleri gerçekleştiriyorlar, çevrenin korunması ve doğa etkinliklerine katılıyorlar, ülkemizde ve dünyada yardıma ihtiyaç duyan insanlar için yardım faaliyetleri / kampanyaları düzenliyorlar, kamplara gidiyorlar, izcilik yapıyorlar, spor yapıyorlar, bilim etkinliklerine, yarışmalara katılıyorlar.

Çocuklarımız bunlar vb faaliyetleri yaparken yolları bazen doğaya, bazen bir bilim merkezine, bazen bir spor salonuna, bazen bir konferans salonuna, bazen doğaya, bazen de camiye… düşüyor. Üstelik bütün bu faaliyetlere katılmak zorunlu da değil, isteyen katılıyor, istemeyen katılmıyor; hiç kimse, herhangi birimizin çocuğunu zorla bu faaliyetlere dahil etmiyor.

Ancak ülkemizde bazı dernek, parti, sendika vb yapılar çocuklarımızın camiye gittiğini görünce kırmızı görmüş boğaya dönüyorlar, her bir koldan saldırıya geçiyorlar. Sözde ilerici bu çevreler klişe nitelemelerle özellikle Diyanet görevlilerine ve protokol ortağı bakanlıklara hakaret edip tehditler savunuyorlar.

Camilerde program yapıldığını öğrendiklerinde, o ilçenin millî eğitim müdürlüğü önünde toplanıp modası geçmiş nutuklar atarak feveran ediyorlar, bütün kinlerini kusuyorlar. Bu hususta iki sendika birbiriyle âdeta yarışıyor, bir sendika da zaman zaman tepki gösteriyor.

Düştükleri karanlığın farkında olmayan bu güruhlar, karanlığa teslim olmayacaklarmış, sanki bilimsel eğitim tehdit altındaymış gibi lâik ve bilimsel eğitimden vazgeçmeyeceklermiş, sanki bunların çocuklarını zorla ÇEDES projesine dahil eden varmış gibi öğrencilerin ve geleceklerinin üzerinden el çekilmeliymiş vs vs…

Birileri istemiyor diye bazı şeylerden vazgeçilmeyecektir. Onlar bazı şeyleri istemiyor olabilir ancak biz çocuklarımızın millî, manevî değerleri öğrenerek, yaşayarak yetişmesini istiyoruz. Bize göre okulla cami birbirinin rakibi değildir. İkisi de bizim için kıymetlidir.

Çocuklarımızı camiye de göndereceğiz okula da. Bilimsellliği kendi tekellerinde gören bu sözde ilericilerin lafazanlık dışında bir vasıflarının olmadığını gayet iyi biliyoruz. Bu ülkeye hiçbir faydalarının dokunmadığını da milletimiz çok iyi bilir. Son dönemde bilim adına nelerin yapıldığını çok iyi bilirler ama bir kere de takdir etmezler. İstediğiniz kadar basın açıklaması yapın, kendinize yakın basına demeç verin, bağırın çağırın, bu ülkenin çocukları için doğru şeyler her zaman yapılacak.

Erol Ermiş

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.