Daire Başkanları Sendikalara Üye Olabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daire başkanlarının sendikalara üye olabileceklerine dair bir görüş yazısı yayımladı.

Daire Başkanları Sendikalara Üye Olabilecek
Yayınlama: 13.03.2024
Düzenleme: 13.03.2024 20:33
35
A+
A-

Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Bir-Sen’in taraf olduğu davada sendikayı haklı bularak 4688 sayılı Kanun’un 15. maddesindeki daire başkanları ile dekan, enstitü ve yüksekokul müdürleri ve yardımcılarının sendika kurucusu ve üyesi olamayacaklarına ilişkin hükmü iptal etmişti.

Hükümetten Toplum Yararına Program İşçilerine Kadro Verilecek mi? Sorusuna Cevap Geldi
Hükümetten Toplum Yararına Program İşçilerine Kadro Verilecek mi? Sorusuna Cevap Geldi
Karar sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, görüş talebi üzerine, daire başkanlarının sendika üyeliğini engelleyen kanun hükmünün iptal edildiğine dikkat çekerek, bakanlık merkez teşkilatında daire başkanı ünvanlı kadrolarda görev yapan personelin sendika üyesi olabileceğini açıkladı.

EBS tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Örgütlenme ve sendikal hak mücadelemiz neticesinde ortadan kalkan yasak sayesinde kamudaki bütün daire başkanlarına sendika üyeliği yolu açılmıştır. Daire başkanlarının emeklerinin ve çabalarının karşılığını bulması; mesleki, ekonomik ve sosyal konulardaki sorunlarının gündeme getirilerek çözüm bulunması için bütün bakanlık ve kamu kurumları daire başkanlarını Eğitim-Bir-Sen’e ve Memur-Sen’e bağlı sendikalarımıza üye olmaya davet ediyoruz.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.