“Birlikte Çok Daha Güçlüyüz” Dediler

“Birlikte Çok Daha Güçlüyüz” Dediler
Yayınlama: 20.03.2024
6
A+
A-

Adana Yüreğir Şehit Cihan Çetinkaya Özel Eğitim Anaokulu

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ile olağan gelişim gösteren öğrencileri bir araya getirmek amacıyla başlatılan “Birlikte Güçlüyüz” projesi kapsamında öğrencilerin sosyal etkinlikleri beraber yapmaları planlandı.

Projede özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin akranları ile iletişim kurarak dil gelişimlerinin desteklenmesi, sosyal yaşama uyumlarının artırılması, akranları ile etkileşimleri sayesinde iletişim becerilerinin arttırılması amaçlandı.

Okulların aynı fiziksel ortamda eğitim öğretime devam etmelerinin avantaja dönüştürüldüğü proje sonrasında özel eğitim öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin bilgi alışverişi neticesinde uygulamanın tersine kaynaştırmaya benzer bir model olduğu ve uygulamada olumlu sonuçlar alındığı belirtildi.

İki sene önce başlanan “Birlikte Güçlüyüz” projesi uygulamasında özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Bazı öğrencilerin uygulama sürecinde etkinliklere katılımlarının arttığını, akranları ve öğretmenleri ile iletişim becerilerinin geliştiğini, sosyal oyun gruplarına daha kolay adapte olarak çalışma katıldıkları gözlemlendi.

Özel Eğitim ve okul öncesi öğretmenlerinin el ele vererek yürüttükleri bu uygulama haftada 3 gün 2 ders saati, 5 özel eğitim ihtiyacı olan ve 7 olağan gelişim gösteren toplamda 12 öğrenci ile devam ediyor.

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarına öğrencilerin uyumunu artırmak adına istenilen verimin alındığı uygulama aynı zamanda özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yaşama aktif katılımına yönelik örnek teşkil ediyor.

Ayrıca güzel çalışmalara imza atan “Şehit Cihan Çetinkaya Özel Eğitim Anaokulu” öğrencilerimizin yaptıkları eser ise 18 Mart 2024 tarihinde açılışını Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN’in gerçekleştirdiği “Atatürk’e Vefa Valizi” projesi kapsamında gerçekleştirilen sergide  katılımcılarla buluştu. 

Okulumuzu öğrencilerini, yöneticilerini, öğretmenlerini ve velilerini tebrik ediyor; örnek teşkil eden çalışmalarının devamını diliyoruz…

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.