Bddk Taşıt Kredilerinde Taksit Sınırını Değiştirdi

Bddk Taşıt Kredilerinde Taksit Sınırını Değiştirdi
Yayınlama: 23.03.2024
Düzenleme: 23.03.2024 14:52
77
A+
A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt kredilerine yönelik yeni düzenlemeler getirdi. Karara göre, taşıt kredilerinin vade süreleri ve kredi tutarları belirli kriterlere göre değiştirildi. İşte detaylar…
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt kredilerine yönelik yeni düzenlemeler getirdi. Karara göre, taşıt kredilerinin vade süreleri ve kredi tutarları belirli kriterlere göre değiştirildi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin TL’nin altında olan taşıt alımları için kullandırılan kredilerin vade süresi 48 ay olarak belirlendi. Ancak nihai fatura değeri 4 milyon TL’nin üzerinde olan taşıt alımları için kullandırılan kredilerin vade süresi 12 ay olarak sınırlandırıldı.

Buna ek olarak, taşıt kredilerinde kredi tutarının taşıtın değerine oranı da belirli kriterlere göre düzenlendi. Örneğin, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin TL’nin altında olan taşıtlar için kredi tutarının taşıtın değerine oranı yüzde 70’i geçemeyecek şekilde sınırlanırken, bu oran nihai fatura değeri 5 milyon TL’nin üzerinde olan taşıtlar için yüzde sıfır olarak belirlendi.

BDDK’nın aldığı bu kararın bankalara duyurulması ve kurumun internet sitesinde yayımlanması kararlaştırıldı.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.