Bakan Tekin, Siz Stk Olamazsınız Deme Hakkım Ve İnisiyatifim Yok

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, tv100 canlı yayınında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

Bakan Tekin, Siz Stk Olamazsınız Deme Hakkım Ve İnisiyatifim Yok
Yayınlama: 29.04.2024
Düzenleme: 28.04.2024 20:54
35
A+
A-

Bakan Tekin, sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) yapılan protokollere ilişkin yaptığı açıklamalarının çok tartışıldığının belirtilmesi üzerine, STK olmayan hiçbir yapıyla protokol imzalamanın teknik olarak mümkün olmadığının altını çizdi.  

Tekin, ısrarlı bir biçimde Bakanlığın cemaatlerle ve tarikatlarla protokol imzaladığı iddia edildiğini kaydederek şöyle devam etti: Ben de diyorum ki cemaat ya da tarikatla ben hukuken protokol imzalayamam zaten. Ben STK diyorum çünkü ben hukuk devletine inanan bir kişiyim. Hukuk devletinin kurallarına göre STK olarak tanımlanmış bir dernek, STK olarak tanımlanmış bir vakıf ben Millî Eğitim Bakanı olarak siz STK olamazsınız deme hakkım ve inisiyatifim yok.  

Bakanlığın 3 bin 500 protokolünün bulunduğunu da bildiren Tekin, “Protokol yaparken de yalan söylüyorlar. Bunu söyleyen kişiler diyorlar ki ‘Şu kadar milyar TL STK’lere ayırdınız.’ Bütçe konuşmasında da söyledim, bir tek kuruş bu protokollerin hiçbirinde Millî Eğitim Bakanlığına ilave bir mali külfet getirecek hiçbir hüküm yoktur.” dedi.  

Bakan Tekin, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla ilgili müsteşarlık döneminde hazırladıkları bir genelgeyi tekrar revize ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak 3 bakanlık ortak, onların okullaşmasıyla ilgili tedbirler alıyoruz.” dedi.  

Kaynak: haber.webdeogren.com

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.