Abd’deki Türk Çocukları, Çanakkale Ruhunu “Çanakkale Dijital Sanat Sergisi” İle Yaşıyor

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının Amerika Eğitim Müşavirliği ve diğer eyaletlerdeki Eğitim Ataşelikleri, Çanakkale Zaferi’nin 109. yılında, Türk tarihindeki bu dönüm noktasını genç nesillere aktarmak amacıyla “Çanakkale Dijital Sanat Sergisi” düzenliyor.

Abd’deki Türk Çocukları, Çanakkale Ruhunu “Çanakkale Dijital Sanat Sergisi” İle Yaşıyor
Yayınlama: 15.03.2024
14
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk çocukları, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümüyle ilgili düzenlenen yarışmaya, hayallerindeki görselleri yapay zekâ ile oluşturarak katılıyor.

Ülkenin farklı eyaletlerinden pek çok Türk çocuğu, dijital sanat sergisine çevrim içi yapay zekâ teknolojilerinden faydalanarak oluşturdukları görsellerle katılıyor.

Çanakkale Zaferi’nin anısına, “18 Mart’ta, 18 Başlıkta Çanakkale Destanı” temasıyla, yaşları 5 ila 18 olan çocuklara yönelik düzenlenen etkinlik, ABD’de yaşayan Türk çocuklarının tarihlerini sanat aracılığıyla keşfetmelerine ve ifade etmelerine olanak sağlıyor.

Sergi, hem yarışmacı olarak katılan hem de sergiyi dijital ortamda ziyaret eden çocuklara Çanakkale Savaşı’nın önemli anlarını yapay zekâ destekli dijital görseller aracılığıyla yeniden yorumlama fırsatı sunuyor. Devam eden yarışma çerçevesinde açılan siteye şu ana kadar 100’e yakın görsel yüklendi.

Sergi kapsamında, Atatürk’ün Conkbayırı savunmasından Seyit Onbaşı’ya, Anzak askerleriyle İnsanlık köprüsü kurulmasından Nusret Mayın Gemisi’ne 18 başlıkta kahramanlık hikâyeleri üzerinden eserler kabul edilirken, çocukların hazırladığı dijital eserlerden seçilenler “18martdestani.com” web sitesinde sergileniyor.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.