100 Anaokulunun Yapımı İçin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

“Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim-3” projesi kapsamında yapılacak olan 100 anaokulu için Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’nin katılımıyla Hatay’da temel atma töreni gerçekleştirildi.

100 Anaokulunun Yapımı İçin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
Yayınlama: 18.04.2024
Düzenleme: 18.04.2024 17:02
24
A+
A-

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Yelkenci, “Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim-3” projesi kapsamında yapılacak anaokulları için Hassa ilçesinde düzenlenen toplu temel atma töreninde, eğitim yatırımlarının aralıksız sürdüğünü belirterek deprem bölgesindeki zorlukların üstesinden gelmek için çalıştıklarını söyledi.

Yelkenci, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerden en çok etkilenen kentin Hatay olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Hatay’da 6 Şubat’tan itibaren öncelikli olarak az hasarlı 420 okuldaki 5 bin 100 dersliğimizi kısa sürede onardık ve eğitim öğretim yılına yetiştirerek hizmete açtık. Daha sonra depremde ağır hasar gördüğü için yapılan analizler sonucunda yıkmak durumunda kaldığımız 2 bin 905 dersliğin yerine 3 bin 69 derslik planladık.”

Orta hasarlı 176 okuldaki 2 bin 421 dersliğin de güçlendirilerek hizmete alınması için çalışmaların hızla devam edeceğini dile getiren Yelkenci, “Bu yatırımlarla Hatay’da eğitim altyapımız, yeni eğitim öğretim yılından itibaren deprem öncesinden daha güçlü bir hâle gelecektir.” dedi.

Yelkenci, fon sağlayıcıları ve hayırseverlerin desteğinin yatırımların gerçekleşmesini kolaylaştırdığını anlattı.

Projenin eğitim altyapısını güçlendirmeyi hedeflediğini belirten Yelkenci, “Projemizde inşa ettiğimiz anaokullarının, bir yandan ülkemizin anaokulu seviyesinde okullaşma oranını daha da artırmak ve tüm çocuklarımızın akranlarıyla eşit şekilde eğitim ortamlarına erişimini sağlamak için çok güzel ve etkili bir adım olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Proje kapsamındaki 100 anaokulumuzun özellikle 50’sini deprem bölgesinde planladık”

Millî Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Özcan Duman da depremlerden etkilenen illerde eğitim öğretimin devam etmesi için durmadan çalıştıklarını söyledi.

Eğitimin temel insan hakkı olduğunun altını çizen Duman, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bilinçle okullarımızı ayrım gözetmeksizin tüm çocuklarımızın hizmetinde olacak şekilde inşa ediyoruz. Mevcut kamu yatırımlarına ek olarak ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim-3’ projesi kapsamında inşa edeceğimiz 100 anaokulumuzun özellikle 50’sini deprem bölgesinde planladık. Burada attığımız temel, bölgede yürüttüğümüz ve bitme aşamasına gelen diğer anaokullarımızla beraber en kısa sürede tamamlanacak ve hizmete sunulacak.”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Jurgis Vilcinskas da yapılan ve yapılması planlanan eğitim girişimlerine destek vermeyi sürdüreceklerini anlattı.

Alman Kalkınma Bankası Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Direktörü Klaus Müller ise anaokullarının çocukların güvenli ve korunaklı ortamda eğitim görmelerini sağlayacak şekilde inşa edilmesinin mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Telegram kanalımız için TIKLAYINIZ
Instagram hesabımız için TIKLAYINIZ
Facebook hesabımız için TIKLAYINIZ
Whatsapp kanalımız için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.